Home > Achievements > Co-Curriculum > 2016

2016

2016 Achievements
CCA Achievements
Angklung Ensemble Singapore Youth Festival 2016
  • Accomplishment Award
Brass Band Singapore Youth Festival 2016
  • Distinction Award

Singapore International Band Festival Competition 2016
(Junior Category)

  • Gold Award
Chinese Dance Singapore Youth Festival 2016
  • Distinction Award
Golf Lions Cub Golf Championship 2016

Gold

  • Sim Jun Ze (P4.2)

 

Bronze

  • Wong Kit Yoi Gareth (P2.2)
Guitar Ensemble Singapore Youth Festival 2016
  • Accomplishment Award
Guzheng Ensemble Singapore Youth Festival 2016
  • Distinction Award
InfoComm  6th National Primary School Photography Competition

Merit Award

  • Shervin Ng (P5.5)

 

Participation

  • Andrea See (P4.4)
  • Clarrence Tay (P4.4)

 

National Primary Games Creation Competition

2nd Runner-up (Best Game Category)

  • Gabriel Pascaul (P6.4)
  • Angelo Soto (P6.4)
  • Lovell Tan (P6.4)
  • Nathan Kuak (P6.4)
  • Lucas Tan (P6.4)

 

Participation

  • Gabriel Liew (P6.4)
  • Amos Ng (P6.6)
International Dance Singapore Youth Festival 2016
  • Accomplishment Award
Badminton North Zone Championships 2016
Top 8
  • Senior Boys Team
Basketball North Zone Championships 2016
4th position
  • Senior Boys Team

National Primary Schools Championships 2016
Top 4
  • Senior Boys Team
Bowling Enrichment 15th National Primary School Tenpin Bowling Championships 2016
2th position (Senior Division - Individual Event)
  • Dang Thanh Ly Althea (P6.3)

3rd position (Senior Division - Masters Event)
  • Dang Thanh Ly Althea (P6.3)

Overall placing for schools
Junior Girls - 11th
Junior Boys - 8th
Senior Girls - 10th
Senior Boys - 10th
Swimming National Swimming Championships 2016
Top 8
50m Freestyle Event
  • Wong Hui Shi (P6.3)

100m Freestyle Event
  • Wong Hui Shi (P6.3)

Participated
50m Freestyle
  • Jairus Tan (P3.2)
  • Dylan Soh Jia En (P4.3)
  • Lim Xi Jane (P5.3)

50m Backstroke Event
  • Jairus Tan (P3.2)

50m Breaststroke Event
  • Dylan Soh Jia En (P4.3)

100m Freetyle Event 
  • Lim Xi Jane (P5.3)
Soccer North Zone Championships 2016
Top 8
  • Senior Boys Team
  • Junior Boys Team
Volleyball National Primary Schools Championships 2016
Top 8
  • Senior Boys Team
Wushu National Wushu Championships 2016
4-Duan Cudgel Event
Participated
  • Ian Zhao Yuan (P4.6)
Gymnastic National Gymnastics Championships 2016
Participated
Developmental Balance Beam 
  • Phoebe Ng Songen (P3.6)

Developmental Floor Exercise Event
  • Phoebe Ng Songen (P3.6)

Elite Balance Beam
  • Esther Khoo Yi Shuen (P5.4)

Elite Floor Exercise
  • Esther Khoo Yi Shuen (P5.4)
G.A.I.A Singapore Environment Council-Starhub School Green Award
Lotus Sustained Achievement Award
  • G.A.I.A Team