Home > Achievements > Co-Curriculum > 2015

2015

2015 Achievements
CCA Achievements
Badminton National Primary Schools Badminton Championships 2015
Top 16
  • School Team
Golf Lion Cubs Golf Championship 2015
Gold award
  • Javier Tay Wei Qing (P5.4)

7th position (Handicap Division)
  • Javier Tay Wei Qing (P5.4)

Silver Award
  • Wong Kit Yoi Gareth (P1.2)
Gymnastics National Schools Gymnastics Championships 2015
('C' Division Level 2 - Individual)
Uneven Bars - 1st
  • Esther Khoo (P4.1)

All Round - 2nd
  • Esther Khoo (P4.1)

Vault - 3rd
  • Esther Khoo (P4.1)
Soccer North Zone Championships 2015
4th
  • Junior Boys Team  

National Football Championships 2015
Top 16
  • Junior Boys Team
Sports Team National Zone Tchoukball Championships 2015
3rd
  • Sports Players Team
Swimming National Schools Gymnastics Championships 2015
('C' Division Girls: 100-metres freestyles)
7th
  • Wong Hui Si (P5.3)      

Interschools Synchronised Swimming Competitions 2015
Participated
  • Ang Jun Zhe (P6.3)
  • Lee Yi Jie (P6.4)
  • See Kuan Yee (P5.5)
  • Wang Hong Ming, Nicholas (P4.1)
Track and Field National Primary Schools Track and Field Championships 2015
Participated
  • Leng Enjie, Elston (P6.3)
  • Jordan Ryan Wong (P6.6)
Volleyball North Zone Championships 2015
3rd
  • Senior Boys Team

National Volleyball Championships 2015
Top 16
  • Senior Boys Team
Wushu National Primary Schools Wushu Championships 2015
5th
  • Zhao Yong, Dax (P5.3)

Participated
  • Zhao Yuan, Ian (P3.6)
Guzheng Singapore International Chinese Arts Competition 2015
2 Gold Awards
  • Guzheng Team
International Dance Super24 Dance Competition 2015
Fourth
  • International Dance Team
Guzheng Singapore International Chinese Arts Competition 2015
2 Gold Awards
  • Guzheng Team
G.A.I.A Friend of Water
Certificate of Recognition as Friend of Water
  • G.A.I.A Team  

Singapore Environment Council-StarHub School Green Award
Lotus Sustained Achievement Award
  • G.A.I.A Team      

3R Awards 2015 by the Singapore Environment Council
Gold in the 3R Awards
  • G.A.I.A Team

National Climate Change (NCC) Competition 2015
Primary School Category - 3rd
  • Leong Yi Quan (P5.3)
  • Keane Tan (P5.4)
  • Jerald Teo (P5.5)
Infocomm Club N6 Cluster Media and Design Festival 2015
 
Overall position (team) - 3rd

3D Animation - 1st
  • Yiam Jun Bin (P6.2)
  • Balamurugan Nethren (P6.2)
  • Adeline Chye (P6.2)
  • Chaw Junxi Jonathan (P6.6)
  • Xavier Teo (P6.2)  

Robotics - 3rd

(Team 2)
  • Phua Jun Kai (P5.2)
  • Tristan Lyn (P5.2)
  • Kaiser Toh (P5.3)
  • Alden Goh (P5.3)  

Certificate of participation
Robotics (Team 1)
  • Ang Jun Hao (P5.3)
  • Andrew Teo (P5.3)
  • Jerry Chin (P4.5)
  • Ayden Kam (P4.6)  

Certificate of Participation
Videography
  • Zhao Yong Dax (P5.3)
  • Samuel Tan Cheng Yong (P5.3)
  • Jerald Teo Zi Hang (P5.5)
  • See Kuan Yee (P5.5)

National Photography Festival 2015

Individual People's Choice Award
  • Jerald Teo Zi Hang (P5.5)

Certificate of Participation
  • Oh Zhe Hao (P5.2)
  • Samuel Tang Cheng Yong (P5.3)
  • Zhao Yong Dax (P5.3)
  • See Kuan Yee (P5.5)

5th National Primary School Photography Competition 
(Nature Through Our Lens)


Certificate of Achievement
  • Veerappan Harish (P6.3)

Certificate of Participation
  • Balamurugan Nethren (P6.2)
  • Chaw Junxi Jonathan (P6.6)